YOLAÇ KÖYÜ HAKKINDA
SİZDEN GELENLER
     
  Tarihi Turistik Yerleri  
     
 
 
BİLAL KARSLI  
15 Kasım 2006 Çarşamba
 

İKİ SINIF İNSAN


 

 
“İnsanlardan iki sınıf var ki, onlar düzelirse tüm insanlar düzelir, onlar bozulursa tüm insanlar bozulur.: Alimler ve idareciler” Sevgili peygamberimize (SAV) ait güzel bir sözle başladık yazımıza.. Hepinize sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.
            Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, halinden memnun insan bulmak çok zor. Herkes birilerinden, bir şeylerden şikayet ediyor. Kimse Sahip olduğu sayısız nimetlerin kıymetini bilerek onu verene (ALLAH) şükretmiyor. En zengininden en fakirine, en güçlüsünden en zayıfına kadar bu böyle..Hayattan şikayetçi olup ta intihar eden insanların çoğu varlıklı, makam, mevki, şan ve şöhret sahibi ailelerden oluşuyor.
            Bütün bunlar bir tarafa..İnsanlarda bir güvensizlik var dünyanın her yerinde..En çok şikayet edilen husus budur bence.İnsanlar güvenebilecekleri, malını,canını, namusunu,sırlarını emanet edebilecekleri dost, arkadaş, insan bulamıyorlar. Her şey para, pul ile ölçülüyor. Paranız kadar değeriniz ve itibarınız oluyor. Paranız olmadığı zaman eşinizin bile size yaklaşımı değişiyor. Eskiden çok değer taşıyan doğruluk, delikanlılık, dürüstlük, kanaat, yalan söylememe, dedikodu yapmama, insanlara yardımcı olma, fakiri,yetimi kollama,herkese sevgi ve saygıda kusur etmeme, anne-babaya hürmetkar olma, akraba, dost ve komşulara iyi davranma, başkasının malına,canına,namusuna zarar vermeme, sözünde durma, yalan söylememe vs. gibi bir çok güzel huylar, eğer sonunda para getirmiyorsa hiç değer taşımıyor.
            İşin garip tarafı, şikayetçi olduğumuz işleri sırası geldiğinde bizlerde fütursuzca yapıyoruz. Mesela başkası torpil yaptırarak vermesi gereken vergiyi hiç vermezse ona hepimiz kızarız. Ancak aynı imkan bizim elimize geçtiği zaman kaç tanemiz ben torpil istemiyorum, borcum ne kadarsa hepsini ödemek istiyorum deriz.. Hastane de,banka da veya başka bir yerde saatlerce sıra beklediğimiz bir anda dışarıdan birisi gelerek sıranın önüne geçme kıyameti kopartırız, fakat aynı şeyi imkan bulursak biz yapmazmıyız? İmkanı olanlardan torpil yapmasını istemezmiyiz?
            Demek ki; bizim şikayetimiz haksızlığa, adaletsizliğe değil aslında. Biz yapıyorsak hiçbir mahzuru yok, iyi. Ancak başkası yapıyorsa kötü, haksızlık..Halbuki iyilik ve kötülük, haklılık ve haksızlık insanlara göre değişmez. Biz neyin nasıl olmasını istiyorsak önce kendimiz onu öyle yapmalıyız. Neyin nasıl olmasını istemiyorsak, onu kendimiz yapmamalıyız. “Sizden hiç kimse kendisi için sevdiği şeyi mümin kardeşi içinde sevip istemedikçe iman etmiş olamaz. (Hz. Muhammed) Ölçü budur, bu olmalıdır.
            Cemiyette büyük bir ahlak ve emniyet bunalımı yaşanmaktadır. Dünya ölçeğinde yaşanan bu bunalım fert ve toplum olarak yaşadığım problemlerin büyük bir bölümünün de kaynağını oluşturmaktadır. Yazının başında mealini verdiğim hadisi şerif bu durumu çok veciz şekilde açıklıyor. Topluma yön veren, örnek olan,ilim sahipleriyle, toplumu yöneten, sevk ve idare eden idareciler dürüst, ahlaklı, hukuka saygılı, hak ve adaleti gözeten kişiler olurlarsa onlara tabi olan bütün insanlarda onlar doğru,dürüst ve adalet sahibi olurlar. Alimler ve idareciler yoldan çıkar, hakkı,adaleti gözetmezlerse insanlar da öyle olurlar.         
            O halde değerli dostlarım; Zamanımızdaki alimlere ve idarecilere çok dikkat edeceğiz. Televizyona çıkan Prof. Unvanlı, kılık kıyafeti düzgün, ağzı iyi laf yapan herkesi islam alimi bilerek her dediklerini, sorup soruşturmadan, araştırmadan hemen yerine getirmeyeceğiz. Çünkü zamanımızdaki ahlaki bozukluk ve dini hayattaki kargaşada bu tiplerin de büyük sorumluluğu bulunmaktadır. Onların bir çoğu kıyısından köşesinden kırparak,sağını solunu değiştirerek kafalarına ve islam düşmanlarının arzularına göre bir din ortaya koymak için görevlendirilmiş kişilerdir. Onlara bakarsanız namazı üç vakit kılarsınız. Hacca gerek yok, vergi zekat yerine geçer, Horozdan kurban olur. Kadınlar, örtünmeden namaz kılabilirler, kadınlarla erkekler aynı safta namaz kılabilirler vs.vs.
            İdarecilere de dikkat edeceğiz. Onların meşru emirlerine uyacağımız gibi, mukaddesatımıza aykırı uygulamalarına da meşru zeminlerde tepkimiz koyabileceğiz. Hak haklının en mukaddes malıdır. Başkalarının hakkını koruduğumuz gibi kendi hakkımıza da sahip çıkacağız.
            Hepinize sağlık, mutluluk dolu günler diliyorum. Allaha emanet olunuz. 0911.2009

Bu yazı bugüne kadar 4955 kere okunmuştur.

   
 
Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
 
 
Herkese Merhaba
 Herkese Merhaba, ...
   
 
Abdurrahman YAĞCI ile
Cumadan Cumaya
  EĞİTİM (TERBİYE-GÜZEL AHLAK)
...
 
ABDURRAHMAN YAĞCI
CEMİL CAN
ESRA ÇİL
ZEKERİYA ERSOY
BİLAL KARSLI
SİNAN AÇAR
OSMAN ACAR
Hayrullah KARSLI
 
 

16.05.2013

Regaib ... 

Devamı   03.12.2007

İnternet Sitemiz Yayında 

Devamı   
 
 
     
Online Ziyaretci Sayısı : 3
Bugünün Ziyaretçi Sayısı : 0
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11580
0 , 0
 
.
 
Bu site Arsin Yolaç Köyüne adanmıştır. Tüm hakları Ali Çil'e aittir © 2007 - 2020