YOLAÇ KÖYÜ HAKKINDA
SİZDEN GELENLER
     
  Tarihi Turistik Yerleri  
     
 
 
BİLAL KARSLI  
20 Eylül 2006 Çarşamba
 

BİR BAYRAM YAZISI


 

Değerli dostlarım, Hepinizin mübarek ramazan bayramını tebrik ediyorum. Bütün İslam alemi için saadet, selamet, huzur ve mutluluğa vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum. Biz Müslümanların iki tane önemli bayramı vardır. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı.. Bunun dışında bayram diye kutlanan günler dini anlamda değil, ama milli anlamda bayramdır ve değerlidirler.

            Hepimizce bilindiği gibi, Türkiye’miz son ay ve günlerde büyük felaketler yaşadı. Seller,su baskınları, terör olayları yaşadı. Millet olarak gerek ülkemizde, gerekse dünyadaki Müslümanların yaşadığı sıkıntılara üzüldük, ağladık, kahrolduk..Yani bayrama çok muhtaç olduğumuz günlerde Allah bize böyle bir bayram nasip etti.  Ona nihayetsz ham ve şükürler olsun.

            Bayramlarda kolektif hareketler esastır. Yani hayatı toplu yaşamalıyız. Bir araya gelmeli, bayramlaşmalı, hal hatır etmeliyiz. Akrabalarımızı,arkadaşlarımızı,dostlarımız, özellikle de hasta,yaşlı,kimsesiz,fakir insanları, çocukları hatırlamalıyız. Son yıllarda bayramlar gerçek maksadından çok uzaklaştı. Adeta tatil gibi algılanmaya başladı. Bayram demek yurtiçinde veya yurtdışında gezmek, eğlenmek anlamına gelmeye başladı. Bu çok hatalı bir tutumdur.

            İhtiyar anne ve babası evladının yolunu gözlerken, onların tatili seçmesi islam’ın insanlık ve akrabalık hukukuna hiçbir şekilde uymaz. Bizim toplumumuzda böyle insanların olmadığı veya çok az olduğu kanaatin taşıyorum. Bayramda dikkat etmemiz gereken hususlardan biride Ramazan ayında kazandığımız güzel hasletleri korumamızdır. Ramazanda namaza başlayan kimse bayramda bu işe son verirse kazancına yazık etmiş olur. Bayramdaki oyun ve eğlencelerimizde meşru sınırları aşmamalıdır.

            Her günümüzün bir bayram gibi huzurlu,sağlıklı, mutlu,dünya ve ahiret bakımından kazançlı olması dileğiyle tekrar hepinizin bayramını tebrik ediyorum. Hayırlı günler ve hayırlı bayramlar..   17.09.2009 İZMİT

Bu yazı bugüne kadar 4664 kere okunmuştur.

   
 
Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
 
 
Herkese Merhaba
 Herkese Merhaba, ...
   
 
Abdurrahman YAĞCI ile
Cumadan Cumaya
  EĞİTİM (TERBİYE-GÜZEL AHLAK)
...
 
ABDURRAHMAN YAĞCI
CEMİL CAN
ESRA ÇİL
ZEKERİYA ERSOY
BİLAL KARSLI
SİNAN AÇAR
OSMAN ACAR
Hayrullah KARSLI
 
 

16.05.2013

Regaib ... 

Devamı   03.12.2007

İnternet Sitemiz Yayında 

Devamı   
 
 
     
Online Ziyaretci Sayısı : 1
Bugünün Ziyaretçi Sayısı : 0
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11580
0 , 0
 
.
 
Bu site Arsin Yolaç Köyüne adanmıştır. Tüm hakları Ali Çil'e aittir © 2007 - 2020