YOLAÇ KÖYÜ HAKKINDA
SİZDEN GELENLER
     
  Tarihi Turistik Yerleri  
     
 
 
BİLAL KARSLI  
23 Ağustos 2006 Çarşamba
 

RAMAZAN VE ORUÇ


 

 

Değerli okuyucular!

Hepinize merhaba. İdrak etmekte olduğumuz mübarek Ramazan ayınızı tebrik eder, milletimiz,vatanımız,İslam alemi ve tüm dünya için huzur,saadet ve barışa vesile olmasını Allah’tan niyaz ederim. Çalışan insanlar genel olarak yaz aylarında tatil yapar izne çıkarlar. Bende kendi kendime bir süre izne çıkararak yazılarıma ara vermiştim. Şimdi mubarek ayla birlikte başlıyorum. Allah hepimizi razı olduğu yolda daim eylesin.

            Değerli kardeşlerim. Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz. Tüm dünya Müslümanları gibi, ülkemizdeki Müslümanlarda Ramazan ayı ile birlikte çok değerli, çok müstesna günler, geceler yaşayacak, daha önce dinle ilişkisi zayıf olan veya hiç olmayan kişi ve kurumların (Mesela İslam düşmanı TV.ler, gazeteler) dine daha bir yakın olduklarına veya kendilerini öyle gösterdiklerine şahit olacağız. Bunun yanında dinin i yaşamaya çalışan samimi Müslümanlarında Allah’ın rızasını kazanabilmek için maddi ve manevi olarak daha fazla bir gayret içine girdiklerini göreceğiz.

            Bütün bunlar çok normal, olması gereken şeylerdir. Çünkü Ramazan ayı öylesine rahmet bulutlarıyla doludur ki, hiçbir insan ona ilgisiz kalamaz, onu görmezlikten gelemez.Güneşi görmemek için ne kadar gayret sarf edersek edelim, onun bir şekilde kendisini bize gösterdiği gibi. Ramazan hakkında gerek Kur’an-ı Kerim’den,gerek peygamberimizin hadislerinden ve gerekse islam büyüklerinden çok güzel sözleri bu zamana kadar bir çok kere hepimiz dinlemiş, öğrenmişizdir. Bunları tekrarlamaya gerek yoktur. Şu kadarını söylemeyelim ki, Ramazan ayı değerini Kur’an’dan alır. Kur’an bu ayda indirildiği için Allah tarafından kıymetli kılınmıştır. Ayrıca diğer aylarda farz olmayan Oruç bu ayda farzdır. O halde, Ramazan da Kur’an ile mevcut dostluğumuzu daha da geliştirmeli, onu okuyup anlama,anladıklarımızla amel etme yönünde gayret sarf etmeliyiz.

            Oruç bir açlık ve susuzluk olayı değildir. Hem ruh, hem de bedenle yerine getirilen komplike bir ibadettir. En büyük ibadetlerden biridir. Başta namaz olmak üzere, diğer ibadetleri bir tarafa bırakarak, helal haram ölçüsüne dikkat etmeden, sabahtan akşama kadar aç ve susuz durulmak suretiyle tutulan oruç bizden istenilen ibadet değildir. Nitekim sevgili Peygamberimiz (SAV) “Nice oruçlu vardır ki, oruçtan kazancı sadece açlık ve susuzluktur.” Buyurarak böylelerinin durumunu bildirmiştir.

            O halde ne yapmalıyız? Ramazan da kendimizi değiştirmeli, geliştirmeli ve yenilemeliyiz. Hal ve hareketlerimizi islam terazisine vurup, kötü huylarımızdan vazgeçmek, iyi huylarımız arttırarak devam ettirmek, eksiklerimizi,noksanlarımızı gözden geçirmek ve tamamlamak için sağlam bir niyet ve kara sahibi olmalıyız. Kısaca kendimizi manevi yönden bakıma almalıyız. Ahret yolculuğunda bizi tehlikeye atması muhtemel her türlü hal, hareket ve düşüncelerimizi gözden geçirmeliyiz. İslamda niyet her şeyin temelidir. “ Ameller niyetlere göredir.” (Hadis-i şerif) Önce sağlam bir itikad ve niyet sahibi olmalıyız. Namaz,oruç, teravih vesaire ibadetler ondan sonra gelir. Bu ramazan ayında iyi bir Müslüman olmaya ve bunu hayat boyunca sürdürmeye niyet ediyormuyuz, etmiyor muyuz? Bütün mesele budur. Allah hayırlı ilerimizde yar ve yardımcımız olsun. Oruçlarımızı ve sair ibadetlerimizi kabul etsin. Ramazanımız tekrar hepimize mübarek olsun. 20.08.2009 KOCAELİ

Bu yazı bugüne kadar 3783 kere okunmuştur.

   
 
Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
 
 
Herkese Merhaba
 Herkese Merhaba, ...
   
 
Abdurrahman YAĞCI ile
Cumadan Cumaya
  EĞİTİM (TERBİYE-GÜZEL AHLAK)
...
 
ABDURRAHMAN YAĞCI
CEMİL CAN
ESRA ÇİL
ZEKERİYA ERSOY
BİLAL KARSLI
SİNAN AÇAR
OSMAN ACAR
Hayrullah KARSLI
 
 

16.05.2013

Regaib ... 

Devamı   03.12.2007

İnternet Sitemiz Yayında 

Devamı   
 
 
     
Online Ziyaretci Sayısı : 2
Bugünün Ziyaretçi Sayısı : 0
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11580
0 , 0
 
.
 
Bu site Arsin Yolaç Köyüne adanmıştır. Tüm hakları Ali Çil'e aittir © 2007 - 2020