YOLAÇ KÖYÜ HAKKINDA
SİZDEN GELENLER








     
  Tarihi Turistik Yerleri  
     
 
 
BİLAL KARSLI  
14 Nisan 2006 Cuma
 

EN HAYIRLI İŞ


 

Merhaba değerli dostlar!

Hepinizi selam, sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Sevgili peygamberimiz (S:A:V) bir hadislerinde şöyle buyururlar. “İşlerin en hayırlısı azda olsa devamlı yapılanıdır.” Hayatımız boyunca, her birimiz, kendi çapımızda bir takım işlerle uğraşırız. İyi bir Müslüman yakışan kendisi, ailesi, yakın çevresi, içinde yaşadığı toplum ve en geniş anlamıyla tüm insanlık için faydalı, hayırlı ve güzel işler yapmaktır. Dolayısıyla kötü işleri konumuzun dışında tutuyoruz.

            Yapmakta olduğumuz hayırlı işleri ne zaman? Nasıl? Ne şekilde ve ne için yapacağız? Bu sorular çok önemlidir. Bu soruların cevabı tam olarak verilmeden girişilen işlerin hayırdan uzak, başarıdan yoksun olma ihtimali yüksektir. Bu yazımızda, hayatımızda yapmayı düşündüğümüz,planladığımız ilerde başarıya ulaşmak, hayırlı bir sonuç elde etmek için takip etmemiz gereken en önemli kaidelerden bir tanesini inceleyeceğiz. Rehberimiz her zamanki gibi sevgili peygamberimiz (S.A.V) olacaktır.

            Yaptığımız iş ister küçük ister büyük olsun, ondan hayır görebilmemiz için uymamız gereken kurallardan bir tanesi de onun ara sıra değil, devamlı, sürekli yapılmasıdır. Bu dünya işlerinde de böyledir, ahiret işlerinde de böyledir. Tecrübelerle sabittir ki bir işe giripte onda sabırla sebatla devam edenler, o işte başarılı olmuşlar, usta olmuşlar, o işten hayır görmüşler, para kazanmışlar, ekmek yemişler. Bunun aksine hareket ederek sürekli iş değiştirenler, bir meslekte, bir işyerinde sebat etmeyenlerde genellikle sebat ederek usta olanlara amelelik etmekle yetinmek zorunda kalmışlardır. Ne kadar küçük, ne kadar az gelirli olursa olsun, devamlı gelir getiren, azda olsa devamlı damlayan musluk gibidir. İnsana faydası olur. Devamlı olmayan gelirler çokta olsa insana pek huzur ve fayda vermez.

            Bu sebeple, yaptığımız işlerde sabır ve sebat etmeliyiz. Küçük sıkıntılar, başarısızlıklar moralimizi bozmamalı, tam aksine azmimizi bilemelidir. Devamlı yapılan işlerde er geç başarı gelir. Allah (c.c) sabredenlerle beraberdir. Sabır konusunda ders almak isteyenler ağaçlara baksınlar. Onlar yaz kış, soğuk sıcak gece gündüz demeden aynı yerde durur beklerler, kendilerine yaradan tarafından verilen görevleri yerine getirirler.

            Özellikle okula giden tahsil gören gençlerimiz, en ufak bir zorlukta hemen kirişi kırıp tahsili bırakıyorlar. Sonra inşaatlarda, gurbetlerde,gençlikleri heba olup gidiyor. Bir kazaya Kaymakam, Bir ile Vali olacak zeka, imkan ve kabiliyetine sahip olan nice gençlerimiz bu sabır sebatsızlıkları yüzünden şurda bura günlük işler peşinde ziyan olup gidiyorlar.

            İbadetler konusunda da devamlılık esastır. Ara sıra namaz kılanla devamlı kılan bir değildir. Haftada bir gün, bir cüz kur’an okumaktansa, her gün bir sayfa okumak daha iyidir. Ayda veya senede bir def , bir fakire örneğin yüz bin lira vermektense her hafta, her ay veya her gün imkana göre 50.lira, yüz lira vermek daha iyidir. Yani dünya işi olsun, ahiret işi olsun kesintisiz olmalıdır. İnsan her zaman kendisini Allah’ın huzurunda hissetmeli ve onun rızası için az da olsa bir şeyler yapmalıdır.

Çok acıktığınız bir gün sofraya oturun ve üç günde yiyebileceğiniz yemeği bir seferde yiyin. Sonra üç gün hiçbir şey yemeyin. Bir de her gün üç kere vaktinde sofraya oturun ve normal doyacak şekilde yemek yiyin, sonra bu iki yemek yeme şeklinden hangisinin daha iyi olduğuna karar verin. Devamlı yapılan işle ara sıra yapılan iş arasındaki fark budur. Bazıları vardır; ramazanda beş vakit namazı kılar, üstüne teravihi de ekler, ama bayram namazı kılınınca namaz işi bir daha ki ramazana kadar rafa kaldırılır mesela..

 

Allah (c.c) sağlık, afiyet, mutluluk, huzur, saadet ve ibadetimizi daim eylesin. Mutluluğunuz güneş ışığı kadar çok, paranız kum taneleri kadar bol olsun. Allah ne istiyorsanız en hayırlı olanını versin. Hoşça kalın.

Bu yazı bugüne kadar 3890 kere okunmuştur.

   
 
Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
 
 
Herkese Merhaba
 Herkese Merhaba, ...
   
 
Abdurrahman YAĞCI ile
Cumadan Cumaya
  EĞİTİM (TERBİYE-GÜZEL AHLAK)
...
 
ABDURRAHMAN YAĞCI
CEMİL CAN
ESRA ÇİL
ZEKERİYA ERSOY
BİLAL KARSLI
SİNAN AÇAR
OSMAN ACAR
Hayrullah KARSLI
 
 

16.05.2013

Regaib ... 

Devamı   



03.12.2007

İnternet Sitemiz Yayında 

Devamı   
 
 
     
Online Ziyaretci Sayısı : 1
Bugünün Ziyaretçi Sayısı : 0
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11580
0 , 0
 
.
 
Bu site Arsin Yolaç Köyüne adanmıştır. Tüm hakları Ali Çil'e aittir © 2007 - 2020