YOLAÇ KÖYÜ HAKKINDA
SİZDEN GELENLER
     
  Tarihi Turistik Yerleri  
     
 
 
BİLAL KARSLI  
31 Mart 2006 Cuma
 

BİR GÜN AKŞAM OLUR BİZDE GİDERİZ…


Merhaba değerli okuyucular.. Yaklaşan mahalli idareler seçimleri, iş yerindeki iş yoğunluğu vs derken,yazı tarihini epeyce geciktirdiğimi fark ettim. (Normalde 15 günde bir yazıyorum) Madem geciktim, acele etmeyeyim, belki uygun bir zaman ve iyi bir vesile ortaya çıkar bende onu yazarım diye düşündüğüm anlar oldu. Ben iyi bir vesile bekliyordum.

            İyi bir vesile beklerken, siyasetimizin mümtaz şahsiyeti, değerli insan Muhsin YAZICIOĞLU ve arkadaşlarının elim bir şekilde helikopter kazası sonucu Kahraman Maraş’ın Göksun ilçesine bağı Berit dağlarında vefat ettikleri haberi yayıldı. İki gün kadar enkazlarına bile ulaşılamadı. Hep bir ümitle bekledi herkes.. Belki hayatta kaldılar diye.. Ancak olmadı. Kader onları Ebedi alemin sonsuzluğuna intikal ettirdi. Allah rahmet etsin.

            Evet değerli dostlar! Bir vesile bekliyordum, böyle bir vesile oldu. O halde ölüm, hiç beklemediğimiz yer ve zamanda,aniden, hiç haber vermeden geliveren ve bütün planımızı, programımızı bozan,bir çoklarının hesaplarını alt üst eden o kaçınılmaz sondan bahsedelim mi?  Aklıma gelen Arapça bir şiirin tercümesini sizinle paylaşmak istiyorum:

 

Ey kendi dünyası ile meşgul olan kişi.

Seni bitmek bilmeyen arzular çok kötü aldatmış...

Gaflet içindeyken bakmışsın ki ecel gelmiş.

Ölüm ansızın çıkagelir.

Ve amel sandığıdır kabir

 

Evet ölüm hangimize ansızın gelmiyor ki? Dünya hangimizi aldatmıyor ki? Ev,arsa, arazi, araba, para, yat,kat düğün dernek, gezme, tozma derken ölümü ya hiç aklımıza getirmiyoruz, ya da cenazeden cenazeye birkaç dakikalığına getiriyoruz. İstisnalar kaideyi bozmaz. Peki Allah gecinden ve hayırlısıyla versin. Ölüme ne kadar hazırlıklıyız? “Hiç ölmeyecekmişsin gibi dünyan, yarın ölecekmişsin gibi de ahiretin için çalış” Güzel bir sözdür (Hadis olduğu da söyleniyor, ancak bu doğru değil.) bunun birinci kısmını hemen hemen hepimiz yerine getiriyoruz. Dünyaya var gücümüzle sarılıyoruz. Ama ahirete ait çalışmamız çok az, dünyaya verdiğimiz değerin yanında adını etmeye bile değmez.

            Mülk (Tebareke) suresinin 2’enci ayetinde Allah (cc) O Allah, sizden hanginizin amelinin daha güzel olacağı sınamak için ölümü ve hayatı yarattı. Buyurmaktadır. Ölümde hayat kadar değerlidir. Bir şair “Güzel olmasaydı ölürmüydü peygamber” diyor. Nitekim Allah dostu Mevlana ölüme “şeb-i arus yani düğün gecesi” diyor. Ne kadar müthiş bir ifade. Ölüme düğüne gider gibi gitmek., Mezara gerdeğe girer gibi girmek..Allah dostları ölümü böyle bilir ve yaşarlar. Sevgili peygamberimiz (SAV) ise son nefesini verirken Allahım en yüce dostu (Yani cemalini) istiyorum şeklinde dua etmiştir. 

             Hiç birimiz nerede, ne zaman ne halde öleceğimizi asla bilemeyiz. O halde her zaman ölüme hazırlıklı olmalıyız. Hem maddi hem de manevi anlamda hazırlıklı olmalıyız. Mesela evden çıkarken nereye gittiğimi söylemeliyiz ki başımıza bir şey geldiğinde bize ulaşabilsinler. Birine vereceğimiz bir emanetimiz varsa onu hemen vermeliyiz. Başımıza ne geleceğini bilmiyoruz çünkü. Hayırlı bir şeye niyet ettiğimizde onu gerçekleştirmek için acele etmeliyiz. Zira geciktirecek olursak belki de fırsat bulamayız. Allah’a emanet olunuz.

             

Neylesin ölüm herkesin başında.

Uyudun uyanamadın olacak.

Kimbilir nerde, nasıl, kaç yaşında?

Bir namazlık saltanatın olacak

Misali o musalla taşında. (C.Sıtkı TARANCI)

 

Gideriz nur yolu izde gideriz
         Taş bağırda sular dizde gideriz
         Bir gün akşam olur bizde gideriz
         Kalır dudaklarda ŞARKIMIZ bizim
  (N.Fazıl KISAKÜREK)

 

Bu yazı bugüne kadar 4860 kere okunmuştur.

   
 
Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
 
 
Herkese Merhaba
 Herkese Merhaba, ...
   
 
Abdurrahman YAĞCI ile
Cumadan Cumaya
  EĞİTİM (TERBİYE-GÜZEL AHLAK)
...
 
ABDURRAHMAN YAĞCI
CEMİL CAN
ESRA ÇİL
ZEKERİYA ERSOY
BİLAL KARSLI
SİNAN AÇAR
OSMAN ACAR
Hayrullah KARSLI
 
 

16.05.2013

Regaib ... 

Devamı   03.12.2007

İnternet Sitemiz Yayında 

Devamı   
 
 
     
Online Ziyaretci Sayısı : 1
Bugünün Ziyaretçi Sayısı : 0
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11580
0 , 0
 
.
 
Bu site Arsin Yolaç Köyüne adanmıştır. Tüm hakları Ali Çil'e aittir © 2007 - 2020