YOLAÇ KÖYÜ HAKKINDA
SİZDEN GELENLER
     
  Tarihi Turistik Yerleri  
     
 
 
BİLAL KARSLI  
11 Ocak 2006 Çarşamba
 

FİLİSTİN AH FİLİSTİN


 

Merhaba değerli kardeşlerim. Son yazılarımı köylerimizde acilen çözüm bekleyen sorunlara ayırdığımı yazılarımı takip edenler biliyorlar. Bu konuda son bir iki yazı daha yazmayı düşünüyordum. Ancak gelişen olaylar bu düşüncemi değiştirmeme sebep oldu.
            Biliyorsunuz Filistin de Müslüman kardeşlerimiz çocuk, kadın, yaşlı, hasta, suçlu suçsuz ayırımı yapılmadan İsrail devleti tarafından alçakça, hunharca katledildiler. Vicdansız katillerin yönettiği terörist devlet tarafından bombalandılar. Bu zulüm 60 yıldan beri devam ediyor ve biz Müslümanların duyarsızlığı, ilgisizliği, bölünmüş, parçalanmışlığı devam ettikçe devam edeceğe benziyor.
            Değerli kardeşlerim; zaman zaman bilerek veya bilmeyerek bir çoğumuz Filistinliler hakkında bir avuç İsrail şu kadar arap devletini yerle bir ediyor, paraları var, petrolleri var, nufusları var. Amma çok tembel ve korkak oldukları için İsrail onları eziyor gibi sözleri söyledik, söylüyoruz. Bu sözler çok doğrudur. Eksiği var, fazlası yok.. Fakat gözden kaçırdığımız bir husus var: İslam, yani Müslümanlık insanları ırklarına göre değerlendirmez. “Müminler kardeştir” der. İster arap, ister türk, ister ermeni, ister alman ve hangi milletten olursa olsun Müslüman olduktan sonra artık o bizim kardeşimizdir. Filistinliler araptır. Öyle ise onlara arap devletleri baksın, yardım etsin diyemeyiz. Dinimiz buna izin vermez. Dünyanın öbür ucundaki bir Müslüman zulme uğrar ve bizimde elimizden onunla ilgili bir şey geliyorsa onu yapmak, onu zulümden kurtarmak zorundayız. Yapmazsak sorumlu oluruz.
            Buradan gelmek istediğim nokta şudur: Dünyanın her tarafında Müslüman kanı akmaktadır. Müslümanlar Filistin de, Afganistan da, Mısır da, Özbekistan da, hatta ve hatta Türkiye de zulüm görmekte, ezilmektedirler. Fakat bunun suçunu sadece arap Müslümanlara yükleyerek kendimizi kurtaramayız. Onlar kadar bizlerde sorumluyuz, suçluyuz bu konuda. Maalesef bu böyle.. Biz müslümanlar Kur’an da buyurulduğu gibi birbiriyle kaynaşarak bir duvarı oluşturan tuğlalar gibi olmalıyız. Müslümanlar bir ceset, bir beden gibidirler. Elimizdeki sızıyı gözümüz nasıl duyuyorsa, Başımız ağrıdığında ayağımız nasıl ondan rahatsız oluyorsa dünyadaki bütün Müslümanların derdi de kendi derdimiz gibi bizi rahatsız etmelidir.
            Bunu yapıyor muyuz? Müslümanlar olarak tek bilek, tek yürek halinde olup, din, iman ve insanlık düşmanlarına karşı mücadele ediyor muyuz? Filistin’de körpecik bedenleri parça parça edilen Müslüman çocuklarının acısını yüreğimizde duyuyor muyuz? Uykumuzu kaçırıyor mu TV.lerde gördüğümüz katliam sahneleri.  Elbette duyuyoruz, elbette uykumuz kaçıyor diyorsak o halde bunu durdurmak için neler yapıyoruz? Neler yapabileceğimizi hiç düşündük mü? Şundan emin olalım: Dünyanın neresinde olursa olsun her Yahudi İsrail’i her halde her şartta düşünür. İsrail’in ve Yahudilerin zararına olacak hiçbir işi yapmazlar. İsrail’e düşman olanlardan alışveriş yapmazlar. Yahudileri sevmeyenlere asla prim vermezler. Yani Yahudiler biz Müslümanların yapması gereken birlik ve beraberliği kendi aralarında yapıyorlar.
            Neler Yapabiliriz? Aslında çok şey yapabiliriz. Az çok demeden elimizden geldiği kadar para yardımı yapabiliriz. Her zaman onlar için dua edebiliriz. İsrail tarafından üretilen malları satın almayız. Yahudi mallarını satın almayız. Bulunduğumuz yerde düzenlenen toplantılara,mitinglere katılabiliriz. Müslümanların birlik ve bütünlük içinde olduğunu gösteren her harekete iştirak edebiliriz. Bu gün Filistin in başına gelen bu hareketin birkaç yıl sonra bizimde başımıza gelebileceğini düşünerek buna karşı tedbirli olabilir, bizi yönetenlere bu düşüncelerimizi bir şekilde iletebiliriz.
            Unutmayalım ki, en büyük ateşler küçücük bir kıvılcım dan çıkar. Devasa ağaçların temelinde küçücük bir tohum vardır. Kendimizi küçümsemeyelim. Kültür müslümanı değil, ame ve eylem müslümanı olalım. Yani sadece adımız Müslüman olmasın. İslam hayatımızın her anına sinsin. İçimizi dışımızı onunla süsleyelim. Başımıza gelen bütün belalar,musibetler Allah’ın (cc) yolundan ayrılarak nefis şeytana tabi olmamızdır.Birlik ve beraberliğimizi bozan da bu iki sinsi düşmandır. Yazımı Hz. Ömer (R.A.) in bir sözü ile bitirmek istiyorum. “Cihadı terk eden millet zillete mahkum olur.” Allaha emanet olun. 10.01.2009

Bu yazı bugüne kadar 3960 kere okunmuştur.

   
 
Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
 
 
Herkese Merhaba
 Herkese Merhaba, ...
   
 
Abdurrahman YAĞCI ile
Cumadan Cumaya
  EĞİTİM (TERBİYE-GÜZEL AHLAK)
...
 
ABDURRAHMAN YAĞCI
CEMİL CAN
ESRA ÇİL
ZEKERİYA ERSOY
BİLAL KARSLI
SİNAN AÇAR
OSMAN ACAR
Hayrullah KARSLI
 
 

16.05.2013

Regaib ... 

Devamı   03.12.2007

İnternet Sitemiz Yayında 

Devamı   
 
 
     
Online Ziyaretci Sayısı : 3
Bugünün Ziyaretçi Sayısı : 0
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11580
0 , 0
 
.
 
Bu site Arsin Yolaç Köyüne adanmıştır. Tüm hakları Ali Çil'e aittir © 2007 - 2020