YOLAÇ KÖYÜ HAKKINDA
SİZDEN GELENLER
     
  Tarihi Turistik Yerleri  
     
 
 
ESRA ÇİL  
18 Mayıs 2008 Pazar
 

ÇOCUK VE GERÇEK FAKİRLİK


Hayatta her insanın değerleri farklıdır. Kimi para için yaşarken kimi de hayatın anlamı için yaşar.Artık toplum eskiden olduğu gibi değil ,ne bir güler yüz nede selamlaşmalar hiçbiri kalmadı toplumda.Çocuklara bile yaptıkları hatalardan sonra aile hemen paran var istediğin oluyor neden nankörlük ediyorsun? diyerek bütün suçu çocukta ararlar. O çocuğun derdi nedir hiç sorulmaz evet parası var istediği de oluyor ama beklide babası bir kere olsun oğlum günün nasıl geçti dememiştir ya da annesi okşamamıştır başını. Bunları diyince de işlerimiz arasında onları düşünemeyiz biz onların geleceği için gece gündüz çalışıyoruz denilir. Bazen ise çocuklarının yaptıklarının kötü olduklarını onlara gösterebilmek için fakir diye gördükleriyle kıyaslarlar. Bununla alakalı bir hikaye de vardır.

    Bu yolculuğun tek amacı vardı, insanların ne kadar fakir olacağını oğluna gösterip hallerine şükredip mızmızlanmamasıydı. Çok fakir bir ailenin çiftliğinde bir gece ve bir gün geçirdiler.

   Yolculuktan döndüklerinde baba oğluna sordu; “insanların ne kadar fakir olacaklarını gördün mü?” “Evet” dedi çocuk. “Peki ne öğrendin?” Oğlu yanıt  verdi:

    “ Şunu gördüm; Bizim evde bir köpeğimiz var onlarınsa dört. Bizim bahçenin ortasına kadar uzanan bir havuzumuz onlarınsa sonu olmayan dereleri. Bizim bahçemizde ithal lambalar var onlarınsa yıldızları. Bizim görüş alanımız ön avluya kadar onlarsa bütün ufku görüyorlar.”dedi.

Oğlunun sözü bittiğinde söylenecek bir şey bulamayan baba sustu ve oğlu ekledi:

   “Teşekkürler baba, ne kadar fakir olduğumuzu gösterdiğin için.”

  Bir şeyler yolunda değilse suçu sadece karşıdakinde aramamak lazım kendine de bir bak sonra düşün ve sağlıklı karar ver. Evet herkes para diye ekmek derdi diye ortalığa düşmüş ama bunu yaparken en önemli şeyi unutmayalım İNSANLIĞI. Toplum olarak çoktan unutmak üzereyiz, yetiştirilen nesil zevk için para için yaşıyor bunun suçlusu çocuk değil yetiştirenler. Çocukların çocuk olduğunu anlayın onlar parayla mutlu olmazlar evet istedikleri alındığında çok mutludurlar.Ama sonrası için bu mutluluk yok olur en büyük mutluluk sevgi,saygı onuda vermemişseniz hiçbir şey kalmaz.İnsanlar çocuklarına istediği şeylerin bazen alınamayacağı söylenmez ama söylense emin olsunlar ki başta mızmızlansalarda sonra düşününce hak verecektirler.Önce içindeki fakirliği yen sonra gerçek fakirlikte mutlulukla gidecektir.

Bu yazı bugüne kadar 4814 kere okunmuştur.

   
 
Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
 
 
Herkese Merhaba
 Herkese Merhaba, ...
   
 
Abdurrahman YAĞCI ile
Cumadan Cumaya
  EĞİTİM (TERBİYE-GÜZEL AHLAK)
...
 
ABDURRAHMAN YAĞCI
CEMİL CAN
ESRA ÇİL
ZEKERİYA ERSOY
BİLAL KARSLI
SİNAN AÇAR
OSMAN ACAR
Hayrullah KARSLI
 
 

16.05.2013

Regaib ... 

Devamı   03.12.2007

İnternet Sitemiz Yayında 

Devamı   
 
 
     
Online Ziyaretci Sayısı :
Bugünün Ziyaretçi Sayısı : 0
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11580
0 , 0
 
.
 
Bu site Arsin Yolaç Köyüne adanmıştır. Tüm hakları Ali Çil'e aittir © 2007 - 2020