YOLAÇ KÖYÜ HAKKINDA
SİZDEN GELENLER
     
  Tarihi Turistik Yerleri  
     
 
 
ESRA ÇİL  
18 Mart 2008 Salı
 

18 MART'A ÖZEL


BİR ANNENİN DUASI
        Birinci Dünya Harbi patladığında Mehmet oğlu Hakkı evli ve iki çocuk babasıdır.Herkes oluk oluk Çanakkale'ye akmaya başlayınca , annesi Hakkı'ya :"Oğlum,karın genç, iki de çocuğun var. Ben bunlara nasıl bakayım?Al bu altınları,bedel öde ve evde kal." deyince Hakkı,çaresiz alır annesinin altınlarını,bozdurup askerlikten mauf olur.Fakat her gün köylerden gelenlerle beraber yüzlerce genç istasyonda kendilerini bekleyen trene binerek Bandırma'ya, oradan da vapurla Geliboluya gider.Şehrin ihtiyarları,o istasyondan sekiz buçuk ay,hemen her gün insan aktığını söylerler.Her gün birkaç arkadaşını cepheye uğurlayan Hakkı mahcubiyetinden iki büklümdür.Ne zaman kahveye gitse kimse yüzüne bakamaz.Çünkü akranları,arkadaşları hep cepheye gitmiştir.Kahrolur Hakkı,dayanmaz ve en sonunda askerlik şubesine giderek Çanakkale'ye gitmek istediğini söyler.Şube reise ödediği bedeli geri veremeyeceğini söylese de Hakkı "Olsun!" der.Israrı kabul edilir ve asker
elbisesini giyip dikilir anasının karşısına."Oğlum,bu ne?" "Ana,dayanamadım.Artık ben de gidiyorum Çanakkale'ye. Seninle helalleşmeye geldim." "Peki oğlum,bütün sütüm sana helal olsun.Gel seni bir öpeyim!" Anası oğluna sarılıp iki kaşının arasından öper.Sonra ellerini Yüce Allah'a kaldırarak şöyle dua eder: "Rabbim,oğlum çok istiyor,ona rütbelerin en yücesi olan şehitliği nasip eyle." Hakkı da anasının elini öper;vedalaşıp helalleşerek yola koyulur.Birkaç ay sonra Hakkı. anasının rüyasına girer. Rüyada damatlıklarını giymiş,sevinç içindedir.Alnının ortası,anasının öptüğü yer ışıl ışıl parlamaktadır.Sevinç içinde anasına:"Ana, ana müjde, müjde!Müjdemi isterim."diyerek kaybolur.Bir süre sonra bir mektup gelir:"Oğlunuz Hakkı Anafartalar'da, alnından vurularak şehit olmuştur."
      Evet,Hakkı tam anasının öptüğü yerden vurulmuştur. Aradan birkaç ay geçmiş,her taraf yaralı dolmuştur.Hava değişimi için gelenlerden birisi Hakkı'nın anasının evine gelir.Tanıdıklarıdır,mahallelerinin çocuğudur.İçeri alırlar."Teyze, oğlun şehit olurken omuz omuzaydık,yanındaydım.Teyze,sen ona bir dua etmişsin.Ne duası ettin,neydi o dua?" "Oğlum,ne duası olacak,bütün anaların yaptığı duayı yaptım." "Hayır,hayır teyze,başka bir dua o...Şehit olmadan birkaç dakika önce Hakkı açtı ellerini başladı bağırmaya:" "Rabbim,anamın duası...Unutma ha! Anamın duası!  Anamın duası ha!"diye bağrıyordu. "Ne duası ettin ona?" Anne gözyaşları dökerek ellerini açar,bir başka duaya başlar: "Ey garip anaların duasını kabul eden Rabbim,şehidimizin nazını hoş gör!"

Bu yazı bugüne kadar 4938 kere okunmuştur.

   
 
Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
 
 
Herkese Merhaba
 Herkese Merhaba, ...
   
 
Abdurrahman YAĞCI ile
Cumadan Cumaya
  EĞİTİM (TERBİYE-GÜZEL AHLAK)
...
 
ABDURRAHMAN YAĞCI
CEMİL CAN
ESRA ÇİL
ZEKERİYA ERSOY
BİLAL KARSLI
SİNAN AÇAR
OSMAN ACAR
Hayrullah KARSLI
 
 

16.05.2013

Regaib ... 

Devamı   03.12.2007

İnternet Sitemiz Yayında 

Devamı   
 
 
     
Online Ziyaretci Sayısı :
Bugünün Ziyaretçi Sayısı : 0
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11580
0 , 0
 
.
 
Bu site Arsin Yolaç Köyüne adanmıştır. Tüm hakları Ali Çil'e aittir © 2007 - 2020