YOLAÇ KÖYÜ HAKKINDA
SİZDEN GELENLER
     
  Tarihi Turistik Yerleri  
     
 
 
CEMİL CAN  
19 Ağustos 2008 Salı
 

TATİLDE MEMLEKET


 

Değerli dostlarım.
               Belki de düşünmüşsünüzdür nerde kaldı    yeni yazılar diye. Tabii ki böyle düşünmekte haklısınız.Bildiğiniz gibi tatil başladı ve   bitmek üzere.Hani bir yılın yorgunluğu derler ya bizimkisi de böyle bir şey işte.
                Tatil dedik ya hani; arkadaşlarla, akrabalarla görüşmek, biraz olsun hasret gidermek.Gerçekten insanın üzerindeki bütün yorgunluğu silip atıyor.Özellikle   köye gidip dereye gidiyorum diyerek evden çıkmak.Dereye indiğimizde   dükkanların önünde oturan kalabalık insan topluluğuna bir selam verip onların sohbetlerine katılmak   gerçekten insana büyük bir mutluluk veriyor.Diyeceksiniz ki eski neşesi var mı derelerin?Eskiden dükkanların önünde var olan  o tatlı sohbetleri eden kalabalıklar yok açıkçası.Birkaç kişi bulup konuşup eski  günleri yadetmek .Bir de yaşlılarımızın eski günlerinden birkaç anılarını anlatmaları yok mu.İşte   sohbet, işte tatil diyorsunuz.
                Bu hafta sonu dereye indiğimde aklıma dükkanların önüne çekilen voleybol fileleri ve voleybol oynayan gençlik geldi.Bir anda etrafıma baktım ki iki tane genç  bir plastik topla rastgele vuruşlar yapıyorlar.Tadı tuzu yok gibi.Eh buna da şükür demek lazım herhalde.Diyeceksiniz hiç kimse yok mu derelerde, var tabiî ki ; ama onları bulmak için madene inmek lazım.Çünkü buluşma noktası o mekan olmuş gibi.
                Derede dükkan önünde otururken tanımadığım   yaşça bizden büyük iki kişi geldi ve   bizimle birlikte oturmaya başladılar. Anladım ki gurbetten gelen, çocukluğu bu bölgede geçen, bu bölgeye hasret insanlar bunlar.Kendi yaşıtlarıyla sohbete başladılar, biz de sohbet edebilecek değişik insanlarla karşılaştık derken “biz kalkalım” diyerek ayaklandılar.Hasretlik gidermek için doğayı   gezmeye değil,madende   diğer arkadaşların bulunduğu mekanda zaman geçirmeye gittiler.Herkes özgür.İstediği yerde zamanını geçirir ama memleket hasreti çekip tatil olsa da memlekete gidip birkaç gün gezsem diyerek memlekete gelmemize karşılık  kendimizi bu şekilde ödüllendirmemiz   niyetimize ters değil mi?Belki de ben yanlış düşünüyorumdur.
               Şu bir gerçek ki zaman geçirilen o mekanları her yerde buluruz, buluruz da bu   güzelim doğayı, bu   sıcak sohbetleri en önemlisi bu   güzelim memleketi hiçbir yerde bulamayız.
Bu köyler, bu yeşillikler, bu güzellikler bizim…
 
                                                                                                              18.08.2008
                                                                                                             CEMİL   CAN

Bu yazı bugüne kadar 3676 kere okunmuştur.

   
 
Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
 
 
Herkese Merhaba
 Herkese Merhaba, ...
   
 
Abdurrahman YAĞCI ile
Cumadan Cumaya
  EĞİTİM (TERBİYE-GÜZEL AHLAK)
...
 
ABDURRAHMAN YAĞCI
CEMİL CAN
ESRA ÇİL
ZEKERİYA ERSOY
BİLAL KARSLI
SİNAN AÇAR
OSMAN ACAR
Hayrullah KARSLI
 
 

16.05.2013

Regaib ... 

Devamı   03.12.2007

İnternet Sitemiz Yayında 

Devamı   
 
 
     
Online Ziyaretci Sayısı : 2
Bugünün Ziyaretçi Sayısı : 0
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11580
0 , 0
 
.
 
Bu site Arsin Yolaç Köyüne adanmıştır. Tüm hakları Ali Çil'e aittir © 2007 - 2020