YOLAÇ KÖYÜ HAKKINDA
SİZDEN GELENLER
     
  Tarihi Turistik Yerleri  
     
 
 
CEMİL CAN  
15 Haziran 2008 Pazar
 

KEŞKE DEMESEK VAR YA!


Değerli dostlarım. İnsan hayatta    yaşadıkça tecrübeler edinir ve bu tecrübeleri de çevresindeki insanlarla, arkadaşlarıyla paylaşır.Öğrendiklerimizi paylaşmak güzel ama insanların bu paylaşımdan yararlanması,bu isteği taşıması çok önemli. Karşılıklı sohbetlerden yararlanmak için de sohbet sırasında dinleyici konumundakilerin , konuşanı dinliyormuş gibi yapması, bitirse de gitsek dercesine boş boş bakması gerçekten çok acı.Ama bunun acısı sonradan hissediliyor.Acı hissedilince de “ keşke” kelimesi sarfediliyor.Tam da bu noktada bizim arkadaşın durumu;  keşkeyle başlayan cümlesi benim dikkatimi çekti.
            Hayatımızı çok etkileyen,olmazsa olmazlarımızdan birisi olan sebzelerin durumunu anlatıyor arkadaşım bana.Ama anlatmaya başlaması çok değişik.Karşılaştığımızda hal hatır sorarız birbirimize.Ama son karşılaşmamızda direk kendince seçtiği, önemli gördüğü konuyu   anlatmaya çalışıyor. Beni gördüğü andaki ilk cümlesi:
-Hoca, domatesleri Trabzon’da denize dökmüşler.Ben ilk anlayamadım.Biraz duraklayınca devam etti.
-Hani Rusya bizim domatesleri almamış ya işte o domatesler denize dökülüyormuş.
              Konuyu anladım ve aklıma Ocak ayındaki bir sohbetimiz geldi.Aylar    önce bu arkadaşımla sohbet ederken   ona; günlük tükettiğimiz meyve ve sebzelerdeki kimyasal ilaçların etkilerinden  bahsetmiştim . Ona organik tarımın, organik meyve ve sebzeciliğin   bizim için nekadar önemli olduğundan bahsetmiştim.O zaman ben konuşuyordum o ise “bitirse de gitsek ve ya başka konulardan konuşsak” dercesine bana boş boş bakıyordu.Şimdi bana sen haklıymışsın diyemiyor ama,  aylar önce konuşulan konunun ne kadar önemli olduğunu vurgularcasına; keşke organik tarım eğitimlerine katılsaydım diyip duruyor.Keşke kelimesini birkaç kez kullandıktan sonra konuşmasına müdahale ettim ve   keşkelerin artık    faydasız olduğunu söyleyerek bundan sonra neler yapabileceğini konuşmaya başladık.Ama bu sohbetimiz gerçekten tatlı oldu.Çünkü bakışlarından beni dinlediğini anlıyordum.Zaten Arsin’de yapılan Organik Tarım   çalışmalarını görmüş bahçeleri gezmiş ve habire   “keşke katılsaydım” diyip duruyor.Arsin’de tamamen organik olarak yetiştirilmekte olan sebzelerin bulunduğu bahçeler sadece benim arkadaşı değil onun gibi birçok insanı şimdiden etkilemiş durumdadır.Yani keşke diyen çok insan var.(Arsin Zıraat Odası Başkanlığı’nın gözetiminde yetiştirilmekte olan   organik sebzelerden Ağustos ayı  içerisinde tadacağız.Herkesin, Arsin’de yapılmış olan  organik sebze bahçeleri görmesini  ve sebzelerden tatmasını istiyorum.)
            Eğer ki bizim domateslerin alımı   Rusya tarafından durdurulmasaydı   bizim   arkadaş hâlâss organik tarımın önemini kavrayamayacaktı.Bize birileri bir şeyler anlatır ama soyut olduğu için fazla inandırıcı gelmez. Anlatılanlar uygulamaya döküldüğünde   ise   kendi kendimize yakınır keşke   der dururuz.Son pişmanlık   fayda etmez  deriz . Bunu biliriz ama bazen pişman oluruz. Devamında ise zararın neresinden dönersek kârdır   mantığıyla da değişik çözümler üretmeye çalışırız.
              Hayatımızın akışında keşke kelimesini azaltabilsek, hayatımız herhalde daha değişik olur diye düşünüyorum .
              Değerli dostlarım,  bundan sonraki hayatımzda daha az “keşke”   kelimesi kullanmak dileğiyle .Sağlıklı ve mutlu bir ömür geçirmeniz dileğiyle….
                                                                                  ARSİN-15.06.2008
                                                                                      CEMİL CAN

Bu yazı bugüne kadar 3621 kere okunmuştur.

   
 
Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
 
 
Herkese Merhaba
 Herkese Merhaba, ...
   
 
Abdurrahman YAĞCI ile
Cumadan Cumaya
  EĞİTİM (TERBİYE-GÜZEL AHLAK)
...
 
ABDURRAHMAN YAĞCI
CEMİL CAN
ESRA ÇİL
ZEKERİYA ERSOY
BİLAL KARSLI
SİNAN AÇAR
OSMAN ACAR
Hayrullah KARSLI
 
 

16.05.2013

Regaib ... 

Devamı   03.12.2007

İnternet Sitemiz Yayında 

Devamı   
 
 
     
Online Ziyaretci Sayısı : 4
Bugünün Ziyaretçi Sayısı : 0
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11580
0 , 0
 
.
 
Bu site Arsin Yolaç Köyüne adanmıştır. Tüm hakları Ali Çil'e aittir © 2007 - 2020