YOLAÇ KÖYÜ HAKKINDA
SİZDEN GELENLER
     
  Tarihi Turistik Yerleri  
     
 
 
CEMİL CAN  
17 Şubat 2008 Pazar
 

EĞİTİM FAALİYETLERİ ÖNEMLİ Mİ ACABA?


Değerli  dostlarım,                                                   

 

Ziyaretçi  defterine göz gezdirirken Zonguldak’tan yazan arkadaşımız  (umarım kendisiyle tanışırız)  mesajında akşamları belde halkıyla eğitim faaliyetleri yaptığını yazmış. Bu  mesajı  okuyunca aklıma Arsin’de “Bahçe tarım endeksli kırsal kalkınma ” projesi  kapsamında yürütülmekte olan kurs  geldi.Belki  diyeceksiniz ki bu  kursun bizim  bölgeye faydası olmaz .Çünkü  bölgemizde tarım yapılacak alanlar  yok.Yok ama her aile her yıl elindeki  mevcut  arazisini ekip biçiyor.En azından yiyeceği kadar  patatesini üretiyor.Üretiyor ama nasıl?(siz hiç ilaçsız üretilmiş patates yediniz mi?)Tabiî ki  değişik ilaçlar  vurarak.İlaç  vurmadan üretilemez mi? Üretilemez  zannederdim ama üretiliyormuş.Bunu taki   bahsettiğim kursa gidene kadar  bilmiyordum.Kursun ilk günü bu bilgiyi öğrendim. (karalahana marul sayesinde zararlı böceklerden kurtarılır,domates fesleğen bitkisi sayesinde haşerelerden kurtarılır.Yani ilaçlamaya gerek yok)

 

Bu ve bunun gibi basit ama insan hayatı için  hayati önem  taşıyan bilgileri bizim köyde  yaşayan akraba , eş ve dostlarımızın öğrenmeye hakkı yok mu? Hakkı  var ama öğrenme isteği, öğrenme arzusu yok.

 

         Biz  Türk Milleti hazır  cevap  verme  işini  çok iyi  beceririz. Köyde olduğumda dükkanlarda değil de kahvehanelerde zamanını geçiren arkadaşlara  “dükkanda oturup sohbet edelim” dediğimde “yok dükkanlardaki   sohbetler  bizi sarmıyor”  derlerdi. Çiftçilere yönelik kurs açılacağı  zaman katılmaları için aradığım arkadaşlar  yine hazır  cevap(burada değilim gurbete  gideceğim)verdiler.Kurs başlayalı üç  hafta oldu  ama  gurbete  gidecek olanlar hâlâ köyde.Kurs için cumartesi  gününü  ayırmayan  bu eş,  dost   ve akrabalarımıza ne demeli bilmiyorum.

 

Diyebilirsiniz ki bu  konu bu kadar  önemli mi?  Evet  değerli  dostarım; yediğimiz meyve ve sebzelerin bir çoğunun sağlığımızı  tehdit  ettiği günümüzde niçin sağlıklı doğal ürünler yetiştirip tüketmeyelim.

 

Bu   proje ile  halkımızı aydınlatmak için çaba harcayan(Arsin Zıraat Odası başkanlığı)   yetkililer işin zor tarafını halledip,  güzel ve gerekli bilgileri bize kullanmamız için sunuyorlar. (Samsun’dan   prof.  getirerek) Ama bizler, sunulmakta olan bu bilgileri alıp kullanmak istemiyoruz. Daha  doğrusu almak, uygulamak istemiyoruz. Çünkü biz bildiklerimizin doğru olduğuna inanırız. Ama aslında çok şeyi bilmiyoruz veya yanlış  biliyoruz.

 

İşte bu noktada eğitim faaliyetleri devreye  giriyor.Hani  eğitim faaliyetleri  demiştim ya. Gerçekten bu tip  faaliyetlerin uygulanmasıyla eğitimin hangi seviyelere geleceği tahmin dahi edilemez. Ama önemli olan bu tip  faaliyetlerin   faydalı  ve  her zaman gerekli olduğuna inanmak.Öğrenmenin yaşının olmadığına  inanmak.İnanmak.İnanmak.

 

Nerde ne zaman olursa olsun sahip olmadığımız bilgileri   alalım. Gün olur devran döner o bilgileri kullanmamız  gerekir.  Ama iş işten geçmiş olur ve keşkeler hayatımızı  kurtarmaz.

 

Zaman geçtiğinde “keşke”  demektende şimdi eğitim diyelim ve eğitime toplum olarak önem verelim.

 

Saygı  ve  sevilerimle.

 

 

                                                                                              16.02.2008

Cemil CAN                                                   

Bu yazı bugüne kadar 3709 kere okunmuştur.

   
 
Yazarın Diğer Yazıları
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
   
 
 
 
Herkese Merhaba
 Herkese Merhaba, ...
   
 
Abdurrahman YAĞCI ile
Cumadan Cumaya
  EĞİTİM (TERBİYE-GÜZEL AHLAK)
...
 
ABDURRAHMAN YAĞCI
CEMİL CAN
ESRA ÇİL
ZEKERİYA ERSOY
BİLAL KARSLI
SİNAN AÇAR
OSMAN ACAR
Hayrullah KARSLI
 
 

16.05.2013

Regaib ... 

Devamı   03.12.2007

İnternet Sitemiz Yayında 

Devamı   
 
 
     
Online Ziyaretci Sayısı : 2
Bugünün Ziyaretçi Sayısı : 0
Toplam Ziyaretçi Sayısı : 11580
0 , 0
 
.
 
Bu site Arsin Yolaç Köyüne adanmıştır. Tüm hakları Ali Çil'e aittir © 2007 - 2020